2015

Meekatharra Rifle Club Prize Meeting 2015  
       
Match #1 10 shots at 300 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Eaton Merv Northam 50.05
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 50.04
Brooks Ray Chapman Valley 50.03
Watkins Paul Chapman Valley 50.03
Maher Chris Canberra ACT 50.02
Filgate Gary Geraldton/Greenough 49.06
Watkins Peter Yarloop 49.06
Syme Ian Dalwallinu 49.06
Farrell Mike South Perth 48.06
Mackay Laurie Kambalda 48.03
Lauritsen Nathan Meekatharra 47.02
       
Division 2      
Winter Neil Geraldton/Greenough 50.06
Copeland Ian Nungarin 50.05
Dewar Colin Chapman Valley 49.06
Lauritsen Clarrie Meekatharra 49.05
Winter Nathan Northampton 47.05
Clarkson Ben Bindoon 47.05
Truran Russell Chapman Valley 47.01
Brooks Bevan Chapman Valley 47.01
Coombe Dennis Albany 46.02
Winter Brad Northampton 45.04
Clarkson Colin Bindoon 46.02
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 47.02
       
F Class Std      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 60.05
Cullen Vince Perth/Fremantle 59.06
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 59.04
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.04
Alford Dave Bassendean/Bellevue 59.04
Hambleton Mal South Perth 58.06
Sheedy Terry Beverley 58.03
Perkin Brett Bindoon 56.02
       
Division 2      
Perkin Nathan Bindoon 59.02
Purdy Graham Geraldton/Greenough 58.04
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 57.02
Van Den Berg Richard Meekatharra 56.03
Vant-Veer Cornelius Three Springs 55.02
McKenna Kevin Meekatharra 54.01
Sheedy Denise Beverley 52.01
Bryan Rod Moora 51.01
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 60.03
Lipple Larry Geraldton/Greenough 58.03
       
Match #2 10 shots at 400 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Eaton Merv Northam 50.06
Watkins Paul Chapman Valley 50.06
Watkins Peter Yarloop 50.06
Syme Ian Dalwallinu 50.04
Brooks Ray Chapman Valley 50.01
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 49.06
Filgate Gary Geraldton/Greenough 49.05
Mackay Laurie Kambalda 49.04
Farrell Mike South Perth 48.04
Lauritsen Nathan Meekatharra 48.03
Maher Chris Canberra ACT 47.02
       
Division 2      
Dewar Colin Chapman Valley 49.03
Clarkson Colin Bindoon 48.02
Copeland Ian Nungarin 47.03
Winter Nathan Northampton 47.01
Truran Russell Chapman Valley 47.01
Winter Brad Northampton 47.01
Brooks Bevan Chapman Valley 46.03
Coombe Dennis Albany 46.02
Clarkson Ben Bindoon 46.02
Lauritsen Clarrie Meekatharra 46.02
Winter Neil Geraldton/Greenough 44.02
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 47.04
       
F Class Std      
Division 1      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.02
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 59.01
Sheedy Terry Beverley 57.03
Blechynden Denis Beverley 57.02
Alford Dave Bassendean/Bellevue 57.01
Perkin Brett Bindoon 57.01
Cullen Vince Perth/Fremantle 56.05
Hambleton Mal South Perth 55.04
       
Division 2      
McKenna Kevin Meekatharra 58.04
Purdy Graham Geraldton/Greenough 58.03
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 58.03
Bryan Rod Moora 56.02
Perkin Nathan Bindoon 55.01
Vant-Veer Cornelius Three Springs 53.02
Sheedy Denise Beverley 52.03
Van Den Berg Richard Meekatharra 47.00
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 58.02
Hunt Nigel Northampton 57.04
       
Match #3 10 shots at 500 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Eaton Merv Northam 50.05
Syme Ian Dalwallinu 50.03
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 49.05
Maher Chris Canberra ACT 49.03
Brooks Ray Chapman Valley 49.00
Mackay Laurie Kambalda 48.04
Watkins Paul Chapman Valley 48.01
Watkins Peter Yarloop 47.04
Lauritsen Nathan Meekatharra 47.03
Filgate Gary Geraldton/Greenough 47.02
Farrell Mike South Perth 47.02
       
Division 2      
Winter Brad Northampton 48.07
Lauritsen Clarrie Meekatharra 48.06
Dewar Colin Chapman Valley 48.04
Coombe Dennis Albany 48.02
Copeland Ian Nungarin 47.04
Clarkson Ben Bindoon 47.04
Winter Neil Geraldton/Greenough 46.03
Clarkson Colin Bindoon 46.02
Truran Russell Chapman Valley 45.01
Winter Nathan Northampton 42.01
Brooks Bevan Chapman Valley 36.01
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 45.01
       
F Class Std      
Division 1      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.03
Hambleton Mal South Perth 59.03
Alford Dave Bassendean/Bellevue 59.02
Sheedy Terry Beverley 57.01
Blechynden Denis Beverley 56.03
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 56.02
Cullen Vince Perth/Fremantle 56.01
Perkin Brett Bindoon 53.00
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 57.04
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 57.02
Perkin Nathan Bindoon 55.04
Vant-Veer Cornelius Three Springs 54.04
Sheedy Denise Beverley 53.01
Bryan Rod Moora 51.01
Van Den Berg Richard Meekatharra 50.00
McKenna Kevin Meekatharra 49.00
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 60.04
Lipple Larry Geraldton/Greenough 56.01
       
Match #4 10 shots at 600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Lauritsen Nathan Meekatharra 50.05
Eaton Merv Northam 50.03
Syme Ian Dalwallinu 49.06
Maher Chris Canberra ACT 48.04
Watkins Peter Yarloop 48.04
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 48.03
Mackay Laurie Kambalda 47.06
Brooks Ray Chapman Valley 47.03
Watkins Paul Chapman Valley 47.01
Filgate Gary Geraldton/Greenough 46.02
Farrell Mike South Perth 45.02
       
Division 2      
Dewar Colin Chapman Valley 50.03
Lauritsen Clarrie Meekatharra 48.04
Winter Brad Northampton 48.04
Copeland Ian Nungarin 48.03
Truran Russell Chapman Valley 47.01
Clarkson Colin Bindoon 47.00
Winter Nathan Northampton 46.04
Coombe Dennis Albany 45.04
Winter Neil Geraldton/Greenough 45.01
Clarkson Ben Bindoon 43.00
Brooks Bevan Chapman Valley 41.03
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 48.04
       
F Class Std      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 59.04
Alford Dave Bassendean/Bellevue 59.02
Cullen Vince Perth/Fremantle 58.03
Logan Mal Bassendean/Bellevue 58.02
Sheedy Terry Beverley 57.01
Hambleton Mal South Perth 55.01
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 53.01
Perkin Brett Bindoon 53.00
       
Division 2      
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 57.03
McKenna Kevin Meekatharra 57.03
Purdy Graham Geraldton/Greenough 56.03
Bryan Rod Moora 55.02
Sheedy Denise Beverley 54.03
Perkin Nathan Bindoon 53.03
Vant-Veer Cornelius Three Springs 53.03
Van Den Berg Richard Meekatharra 50.00
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 59.04
Lipple Larry Geraldton/Greenough 57.03
       
Sat Aggregate  
       
Target Rifle      
Division 1      
Eaton Merv Northam 200.19
Syme Ian Dalwallinu 198.19
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 196.18
Brooks Ray Chapman Valley 196.07
Watkins Paul Chapman Valley 195.11
Watkins Peter Yarloop 194.20
Maher Chris Canberra ACT 194.11
Mackay Laurie Kambalda 192.17
Lauritsen Nathan Meekatharra 192.13
Filgate Gary Geraldton/Greenough 191.15
Farrell Mike South Perth 188.14
       
Division 2      
Dewar Colin Chapman Valley 196.16
Copeland Ian Nungarin 192.15
Lauritsen Clarrie Meekatharra 191.17
Winter Brad Northampton 188.16
Truran Russell Chapman Valley 186.04
Winter Neil Geraldton/Greenough 185.12
Coombe Dennis Albany 185.10
Clarkson Ben Bindoon 183.11
Clarkson Colin Bindoon 183.07
Winter Nathan Northampton 182.11
Brooks Bevan Chapman Valley 170.08
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 187.10
       
F Class Std      
Division 1      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 235.11
Alford Dave Bassendean/Bellevue 234.09
Blechynden Denis Beverley 232.14
Cullen Vince Perth/Fremantle 229.15
Sheedy Terry Beverley 229.08
Hambleton Mal South Perth 227.14
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 227.08
Perkin Brett Bindoon 219.03
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 229.14
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 229.10
Perkin Nathan Bindoon 222.10
McKenna Kevin Meekatharra 218.08
Vant-Veer Cornelius Three Springs 215.11
Bryan Rod Moora 213.06
Sheedy Denise Beverley 211.08
Van Den Berg Richard Meekatharra 203.03
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 236.20
Lipple Larry Geraldton/Greenough 229.10
       
Match #6 10 shots at 700 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Watkins Paul Chapman Valley 48.04
Maher Chris Canberra ACT 48.04
Syme Ian Dalwallinu 48.03
Brooks Ray Chapman Valley 47.06
Mackay Laurie Kambalda 47.03
Filgate Gary Geraldton/Greenough 47.01
Farrell Mike South Perth 47.01
Watkins Peter Yarloop 46.02
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 46.02
Lauritsen Nathan Meekatharra 46.02
Eaton Merv Northam 45.02
       
Division 2      
Winter Nathan Northampton 49.03
Dewar Colin Chapman Valley 48.05
Lauritsen Clarrie Meekatharra 47.02
Winter Neil Geraldton/Greenough 46.03
Copeland Ian Nungarin 46.03
Clarkson Colin Bindoon 46.03
Winter Brad Northampton 46.00
Coombe Dennis Albany 45.03
Clarkson Ben Bindoon 44.01
Truran Russell Chapman Valley 43.01
Brooks Bevan Chapman Valley 39.00
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 43.03
       
F Class Std      
Division 1      
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 57.04
Sheedy Terry Beverley 57.03
Cullen Vince Perth/Fremantle 56.05
Hambleton Mal South Perth 54.03
Blechynden Denis Beverley 54.02
Logan Mal Bassendean/Bellevue 54.01
Alford Dave Bassendean/Bellevue 53.01
Perkin Brett Bindoon 51.01
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 57.02
Sheedy Denise Beverley 56.04
Perkin Nathan Bindoon 54.01
Van Den Berg Richard Meekatharra 54.01
Vant-Veer Cornelius Three Springs 54.01
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 53.00
McKenna Kevin Meekatharra 49.00
Bryan Rod Moora 46.03
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 56.01
Lipple Larry Geraldton/Greenough 53.02
       
Match #7 10 shots at 800 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Watkins Paul Chapman Valley 50.09
Mackay Laurie Kambalda 50.07
Watkins Peter Yarloop 50.06
Syme Ian Dalwallinu 50.05
Filgate Gary Geraldton/Greenough 49.06
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 49.03
Farrell Mike South Perth 49.03
Eaton Merv Northam 48.04
Lauritsen Nathan Meekatharra 48.03
Brooks Ray Chapman Valley 48.02
Maher Chris Canberra ACT 46.02
       
Division 2      
Lauritsen Clarrie Meekatharra 50.04
Winter Nathan Northampton 49.04
Coombe Dennis Albany 48.06
Winter Brad Northampton 48.04
Copeland Ian Nungarin 48.02
Winter Neil Geraldton/Greenough 47.03
Clarkson Ben Bindoon 47.03
Clarkson Colin Bindoon 46.03
Dewar Colin Chapman Valley 46.01
Truran Russell Chapman Valley 45.03
Brooks Bevan Chapman Valley 30.00
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 45.03
       
F Class Std      
Division 1      
Cullen Vince Perth/Fremantle 58.03
Sheedy Terry Beverley 57.04
Perkin Brett Bindoon 57.04
Hambleton Mal South Perth 57.02
Blechynden Denis Beverley 56.04
Logan Mal Bassendean/Bellevue 56.00
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 55.05
Alford Dave Bassendean/Bellevue 53.00
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 59.05
McKenna Kevin Meekatharra 59.02
Vant-Veer Cornelius Three Springs 58.02
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 55.03
Sheedy Denise Beverley 55.02
Perkin Nathan Bindoon 54.04
Van Den Berg Richard Meekatharra 52.01
Bryan Rod Moora 51.04
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 60.05
Lipple Larry Geraldton/Greenough 58.04
       
Match #8 10 shots at 900 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Watkins Paul Chapman Valley 49.06
Watkins Peter Yarloop 48.05
Lauritsen Nathan Meekatharra 48.04
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 48.03
Filgate Gary Geraldton/Greenough 48.03
Maher Chris Canberra ACT 47.04
Syme Ian Dalwallinu 47.02
Eaton Merv Northam 47.00
Brooks Ray Chapman Valley 46.03
Mackay Laurie Kambalda 45.04
Farrell Mike South Perth 43.05
       
Division 2      
Truran Russell Chapman Valley 47.03
Winter Nathan Northampton 46.02
Winter Brad Northampton 45.02
Lauritsen Clarrie Meekatharra 44.00
Copeland Ian Nungarin 43.02
Clarkson Colin Bindoon 42.04
Coombe Dennis Albany 41.02
Dewar Colin Chapman Valley 41.01
Winter Neil Geraldton/Greenough 39.00
Clarkson Ben Bindoon 38.00
Brooks Bevan Chapman Valley 37.01
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 42.03
       
F Class Std      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 57.02
Perkin Brett Bindoon 55.03
Sheedy Terry Beverley 54.01
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 51.00
Alford Dave Bassendean/Bellevue 48.00
Hambleton Mal South Perth 47.00
Cullen Vince Perth/Fremantle 46.00
Logan Mal Bassendean/Bellevue 46.00
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 55.01
McKenna Kevin Meekatharra 52.03
Perkin Nathan Bindoon 52.01
Sheedy Denise Beverley 51.02
Van Den Berg Richard Meekatharra 51.01
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 50.00
Bryan Rod Moora 50.00
Vant-Veer Cornelius Three Springs 44.00
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 58.03
Lipple Larry Geraldton/Greenough 57.00
       
Sun Aggregate  
       
Target Rifle      
Division 1      
Watkins Paul Chapman Valley 147.19
Syme Ian Dalwallinu 145.10
Watkins Peter Yarloop 144.13
Filgate Gary Geraldton/Greenough 144.10
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 143.08
Mackay Laurie Kambalda 142.14
Lauritsen Nathan Meekatharra 142.09
Brooks Ray Chapman Valley 141.11
Maher Chris Canberra ACT 141.10
Eaton Merv Northam 140.06
Farrell Mike South Perth 139.09
       
Division 2      
Winter Nathan Northampton 144.09
Lauritsen Clarrie Meekatharra 141.06
Winter Brad Northampton 139.06
Copeland Ian Nungarin 137.07
Dewar Colin Chapman Valley 135.07
Truran Russell Chapman Valley 135.07
Coombe Dennis Albany 134.11
Clarkson Colin Bindoon 134.10
Winter Neil Geraldton/Greenough 132.06
Clarkson Ben Bindoon 129.04
Brooks Bevan Chapman Valley 106.01
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 130.09
       
F Class Std      
Division 1      
Sheedy Terry Beverley 168.08
Blechynden Denis Beverley 167.08
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 163.09
Perkin Brett Bindoon 163.08
Cullen Vince Perth/Fremantle 160.08
Hambleton Mal South Perth 158.05
Logan Mal Bassendean/Bellevue 156.01
Alford Dave Bassendean/Bellevue 154.01
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 171.08
Sheedy Denise Beverley 162.08
Perkin Nathan Bindoon 160.06
McKenna Kevin Meekatharra 160.05
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 158.03
Van Den Berg Richard Meekatharra 157.03
Vant-Veer Cornelius Three Springs 156.03
Bryan Rod Moora 147.07
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 174.09
Lipple Larry Geraldton/Greenough 168.09
       
Grand Aggregate  
       
Target Rifle      
Division 1      
Syme Ian Dalwallinu 343.29
Watkins Paul Chapman Valley 342.30
Eaton Merv Northam 340.25
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 339.26
Watkins Peter Yarloop 338.33
Brooks Ray Chapman Valley 337.18
Filgate Gary Geraldton/Greenough 335.25
Maher Chris Canberra ACT 335.21
Mackay Laurie Kambalda 334.31
Lauritsen Nathan Meekatharra 334.22
Farrell Mike South Perth 327.23
       
Division 2      
Lauritsen Clarrie Meekatharra 332.23
Dewar Colin Chapman Valley 331.23
Copeland Ian Nungarin 329.22
Winter Brad Northampton 327.22
Winter Nathan Northampton 326.20
Truran Russell Chapman Valley 321.11
Coombe Dennis Albany 319.21
Winter Neil Geraldton/Greenough 317.18
Clarkson Colin Bindoon 317.17
Clarkson Ben Bindoon 312.15
Brooks Bevan Chapman Valley 276.09
       
TR-Optical      
Smith Paul Meekatharra 317.20
       
F Class Std      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 399.22
Sheedy Terry Beverley 397.16
Logan Mal Bassendean/Bellevue 391.12
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 390.17
Cullen Vince Perth/Fremantle 389.23
Alford Dave Bassendean/Bellevue 388.10
Hambleton Mal South Perth 385.19
Perkin Brett Bindoon 382.11
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 400.22
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 387.13
Perkin Nathan Bindoon 382.16
McKenna Kevin Meekatharra 378.13
Sheedy Denise Beverley 373.16
Vant-Veer Cornelius Three Springs 371.14
Bryan Rod Moora 360.13
Van Den Berg Richard Meekatharra 360.06
       
F Class Open      
Hunt Nigel Northampton 410.20
Lipple Larry Geraldton/Greenough 397.20

Interested in target rifle shooting and what it entails, click on "more info" button below.

More Information

Live Viewing

2014 WARA Queens Prize Meeting streaming live.
Press the button and watch your family and friends.

Live Viewing

Products

Products To view the WARA Shop's ever expanding range of products and try our automated email ordering system, click on the View All Products button below.

View all products

Sponsors

Our sport is supported by:

Department of Sport and Recreation LotteryWest Woody Electronic Targets by Target Solutions